Chyba każdy z nas miał okazję zagrać w grę państwa-miasta. Często gramy w nią w szkole, podczas spotkań rodzinnych, czy po prostu zabijając nudę ze znajomymi. Jest to jedna z najbardziej popularnych rozrywek, wymagająca myślenia i podstawowej wiedzy z kilku obszarów. Wzięcie udziału w grze nie jest niczym skomplikowanym, ponieważ potrzebujemy jedynie kartki oraz czegoś do pisania np. długopis lub ołówek. Aby zagrać w państwa miasta, potrzebujemy minimalnie dwóch osób, natomiast maksymalna liczba osób nie istnieje. Jednakże im więcej osób tym większe prawdopodobieństwo, że hasła będą się powtarzać.
Jak grać w grę — państwa miasta? Najważniejsze zasady.
Początkowym zadaniem w grze państwa miasta jest sporządzenie tabeli. Powinna ona zawierać określoną ilość kolumn i kategorii. Do kategorii należeć będą państwa, miasta, rośliny, zwierzęta, imiona, rzeczy. Oprócz tego w dodatkowej kolumnie należy wpisać punkty, gdzie będziemy sumować ich liczbę po każdej rundzie. Do następnego etapu gry należy losowanie liter. Chodzi tu o to, aby jeden z graczy w myślach mówił alfabet, pomijając jednak litery takie jak ą, ę, ń, ó, q, v, x, y. Przed rozpoczęciem mówienia w myślach tych liter należy zaznaczyć, że się rozpoczęło. Wtedy trzeba powiedzieć na głos XYZ. Kiedy jedna osoba mówi alfabet, druga wcześniej wyznaczona w dowolnym wybranym momencie musi go przerwać, mówiąc STOP. Następnie ta pierwsza osoba mówi na głos, na której literze przestała mówić. Wtedy wówczas wszyscy przystępują do uzupełniania tabeli słowami zaczynającymi się na tą literę. Pierwsza osoba, która wypełni wszystkie kolumny, zaczyna odliczać czas pozostałym uczestnikom, zazwyczaj to 30 sekund.
Jak liczyć punkty w grze państwa miasta?
Po zakończeniu rundy każdy uczestnik po kolei mówi na głos, jakie hasło wpisywał w poszczególnych kolumnach. Najczęściej stosowana punktacja jest następująca:
- 15 punktów, gdy tylko jeden gracz ma odpowiedź, a pozostali uczestnicy mają puste miejsca,
- 10 punktów, gdy gracz ma wpisane hasło i różni się one od haseł innych uczestników,
- 5 punktów, gdy gracz ma wpisane poprawne hasło, ale jeden bądź więcej uczestników ma takie samo hasło,
- 0 punktów, gdy gracz nie wpisał w kolumnie żadnego hasła.
Następnie po wpisaniu punktacji należy ją zsumować i odkryć kto został zwycięzcą rundy. Gra toczy się, przez ustalą przez graczy liczbę rund, które na koniec również podlegają zsumowaniu. Osoba, która będzie miała największą liczbę punktów — ze wszystkich rund wygrywa grę.
Najczęstsze błędy w grze państwa miasta?
Gry z innymi uczestnikami wiążą się z chęcią wygranej, a co za tym idzie rywalizacja z pozostałymi graczami. Rywalizacja dodaje nam głównie motywacji do jak najlepszej gry, ale może nas też mylić. Kiedy chcemy za wszelką cenę wygrać, możemy się rozproszyć i mieć problemy z logicznym i szybkim myśleniem. Wówczas kiedy dajmy przykład pada hasło zwierzę na literę P i możemy, powiedzieć załóżmy pies, my błądzimy i szukamy gdzieś w głąb. Często pojawiają się też sytuacje gdzie, np. trzeba podać roślinę na literę D i ktoś wpisuje hasło ''drzewo''. Uznawane jest to za błąd, ponieważ w tym wypadku chodziło o gatunek rośliny. Należy jednak pamiętać, że gra ta ma charakter jedynie rozrywkowy i nie potrzeba się stresować i za wszelką cenę dążyć do wygranej. Najważniejsza jest doskonała zabawa i rozwój edukacyjny gry.