Logo Country-atlas.com

Jakie jest najstarsze miasto w Polsce?

Nasz kraj ma wiele historycznych miast, których początki giną w mrokach dziejów. Pomimo że Polska miała burzliwe losy, to pod względem terytorialnym można uznać, że współczesne granice Polski wróciły do tych za czasów Mieszka I. Przez cały ten okres na naszych terenach powstało ogrom pięknych miast. Czy zastanawiałeś się kiedyś które z nich jest najstarsze?

Kalisz najstarsze miasto w Polsce - najczęściej uznawane

Wiele osób odpowiadając na pytanie, które polskie miasto jest najstarsze — bez wahania oznajmi, że jest nim Kalisz. Prawdą jest, że sięga ono czasów starożytnych, a dokładnie II w. n.e. Wtedy też wspomniał o nim Ptolemeusz w Zarysie geografii. Było to miasto położone na Szlaku Bursztynowym, który prowadził znad Bałtyku, do Rzymu. Stąd też wynikało intensywne zasiedlenie w okresie wpływów rzymskich. Rozkwit Kalisza miał miejsce na przełomie XV i XVI w., w wieku XVII i XVIII postęp ten zahamowały masowe wojny i pożary, zwłaszcza w 1792 r., kiedy pożar pozostawił miasto bez niczego. Podczas rządów pruskich w Kaliszu rozebrano większość murów miejskich, a poza ich obrębem wykazano Aleje Wolności. W tych latach w Kaliszu został również założony park oraz stanął pierwszy drewniany teatr. Po upadku Księstwa Warszawskiego, które miało miejsce w 1815 r. Kalisz znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. W związku z tym, stanowił ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny. 

Kalisz w czasie II wojny światowej i I wojny światowej

Katastrofalne skutki miastu przyniosła I Wojna Światowa, kiedy w sierpniu 1914 r. wojska pruskie zburzyły 95% miejskiej zabudowy. Odbudowa Kalisza, która trwała na przełomie lat 20 i 30 była jednym z większych przedsięwzięć w kraju. Zrekonstruowano wówczas wtedy Staromiejskie centrum, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Podczas II Wojny Światowej miasto te stało się tzw. Krajem Warty, gdzie dokonywano represji i prześladowań. Po zakończonej wojnie zaczęto rozbudowę przemysłu, infrastruktury miejskiej oraz rozwój kultury. Obecnie miasto te zajmuje 70 km², a mieszka w nim 101625 ludzi.

Najstarsze miasto w Polsce Kalisz czy Złotoryja

Choć Kalisz jest zdecydowanie większym i bardziej popularnym miastem miano najstarszego musiał oddać Złotoryi. Dlaczego Złotoryja została uznana za najstarsze polskie miasto? Otóż dlatego, że uzyskała prawa miejskie z rąk Henryka I Brodatego już w 1211 roku! Sukces owego miasta polegał na wydobywaniu złota, stąd też wzięła się jego nazwa. Niestety początkiem XV w. złoża złota uległy wyczerpaniu, ale miastu udało się wybrnąć z tego problemu. Mianowicie pomogło im połączenie drogowe z Wrocławiem i Lipskiem i dzięki temu Złotoryja została popularnym miastem handlowym. Tragiczne losy nadeszły dopiero w roku 1608, kiedy miasto nawiedziła ogromna, dewastująca miasto powódź. Nie był to jednak koniec niepowodzeń, ponieważ podobnie jak Kalisz, Złotoryję nawiedził wielki pożar. Kolejnym katastrofalnym wydarzeniem była wojna trzydziestoletnia. W wyniku tych działań Złotoryja straciła na wartości w XVII wieku. Jednakże miasto poradziło sobie ze skutkami tych klęsk i obecnie jest atrakcją dla odwiedzających je turystów. 

 

Podobne artykuły

2025 © Copyright Country-atlas.com
Informujemy, że strona korzysta z plików cookies - zapoznaj się z polityką prywatności