Logo Country-atlas.com

Jakie państwa powstały po rozpadzie ZSRR?

W obecnych czasach państwo ZSRR pozostało jedynie historią, którą większość starszych osób bardzo dobrze zna i pamięta. Niestety dla większości młodych ludzi nie jest jasne czym, było ZSRR, jak powstało oraz z jakich narodowości się składało. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, co to było za państwo, przedstawimy historię powstania i upadku oraz przeanalizujemy jakie kraje powstały po rozpadzie.

Co to było ZSRR?

Za tajemniczym skrótem ZSRR kryje się nazwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Z samego tytułu można wywnioskować, że było to państwo socjalistyczne, złożone z kilku krajów. Na jego czele stała Rosja, a oprócz niej członkami byli Białoruś, Ukraina, Gruzja, Kazachstan oraz Azerbejdżan. Związek ten powstał 30 grudnia 1922 r. po zakończeniu wojny domowej w Rosji. Państwo miało powierzchnie 22 mln km ², a położone było częściowo w Europie Wschodniej i północno-wschodniej oraz częściowo w Azji. Stworzenie ZSRR przypisuje się Stalinowi, jednakże Stalin trwale je przekształcał. Związek charakteryzował się ustanowieniem reżimu ideologii marksistowsko-leninowskiej, który był podstawą funkcjonowania państwa komunistycznego.

Czy Polska była w ZSRR?

W II Wojnie Światowej, która toczyła się w latach 1939-1945 największy udział mieli Niemcy, ZSRR, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Związek Radziecki napadł na Rzeczpospolitą 17.09.1939 r. za sprawą podpisanego Paktu Ribbentrop — Mołotow. W tamtych latach Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich kierował Stalin, który nastawiony był na zyski mocarstwa. II wojna światowa dla Stalina i partii komunistycznej była, kontynuacją ich polityki międzywojennej w czasie wojny. Terror w tym państwie był jedną z podstawowych metod rządzenia wykorzystywanych przez Lenina i Stalina. Na mocy porozumień w trakcie wojny nastąpił podział ziem polskich między Rosją a Niemcami, w których granicę wyznaczała linia rzek. Granice te utrzymywały się do momentu napadu niemieckiego na Związek Radziecki. Wtedy też tereny Polski Wschodniej zostały wcielone do ZSRR i funkcjonowały jako elementy Białoruskiej i Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Rozpad ZSRR

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich istniał prawie 70 lat, a jego ostateczny rozpad miał miejsce 8 grudnia 1991 r. Zatem pojawia się pytanie, dlaczego doszło do rozpadu ZSRR? Niestety odpowiedzieć na to pytanie nie da się jednogłośnie, ponieważ upadek ten był stopniowy. Pierwszym etapem zniszczenia związku była Pierestrojka, czyli przebudowa systemu komunistycznego. Zakładała ona częściowe uwolnienie rynku gospodarczego spod kurateli partii, wprowadzenie większych swobód dla obywateli oraz otwarcie się na stosunki z Zachodem. Natomiast ostateczny wpływ na rozbicie państwa miały wydarzenia związane z przegranym wyścigiem zbrojeń z USA, oraz nieudany pucz moskiewski, który był próba powstrzymania rozpadu systemu komunistycznego.

Jakie państwa powstały po rozpadzie ZSRR?

W wyniku rozwiązania ZSRR świat poczuł ogromną ulgę. Wówczas powstały suwerenne niepodległe państwa, co oznaczało niezależność narodu w sprawach wewnętrznych i zewnętrznych. Miała miejsce także likwidacja układu warszawskiego, czyli organizacji polityczno-wojskowej państw bloku wschodniego, w której dominował Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Przyczyniło się to również do umocnienia pozycji USA jako jedynego mocarstwa globalnego. W efekcie rozpadu powstało 15 niezależnych państw: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Estonia, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i Ukraina. 

 

Podobne artykuły

2025 © Copyright Country-atlas.com
Informujemy, że strona korzysta z plików cookies - zapoznaj się z polityką prywatności