Logo Country-atlas.com

Które państwa z UE, nie należą do NATO?

NATO to sojusz państw Europy z państwami Ameryki Północnej, którego celem jest ochrona państw członkowskich za pomocą środków politycznych i wojskowych. Do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego należy większość państw Unii Europejskiej, jednakże są pewne wyjątki. Należy pamiętać, że NATO a Unia Europejska to dwie różne organizacje i przynależność do jednej nie oznacza udziału w drugiej i na odwrót. Zatem czy istnieją państwa z UE nienależące do NATO? W naszym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości na ten temat.

Które państwa się starają o dołączenie do NATO

Niektóre kraje, mimo iż nie należą do Sojuszu Północnoatlantyckiego, starają się, aby wejść do owej organizacji. Należą do nich m.in. Finlandia i Szwecja, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa swojego kraju. W Finlandii pomysł ten zrodził się w grudniu 2021 r. i był związany z rosnącą presją militarną Rosji na Ukrainę. Stało się tak, ponieważ Rosja podważyła dotychczasową strukturę bezpieczeństwa Finlandii — kraju, który ma 1340-kilometrową granicę z Rosją. Pokazali oni również, że są gotowi do brutalnych czynów militarnych w celu podważenie europejskiego porządku i prawa międzynarodowego, na którym oparte było bezpieczeństwa fińskie. Inwazja rosyjska również uderzyła w Szwecję, a dokładniej na zmianę opinii publicznej do członkostwa w NATO. Szwedzki rząd do tej pory wykazywał negatywny stosunek dołączenia do sojuszu, ponieważ dążyli do stopniowego rozwijania własnych zdolności obronnych. Patrząc ze strony sojuszu Finlandia i Szwecja podniosłaby na pewno bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego i wzmocniłaby natowską politykę odstraszania.

Które państwa UE, nie chcą należeć do NATO

Kolejnym z państw UE, które nie należą do NATO — jest Austria, która jasno wyraziła, iż nie ma zamiaru tam wstępować. Kanclerz Austrii oznajmił, że jego kraj nie zrezygnuje ze swojej neutralności, która zapisana jest w austriackiej konstytucji. Według sondażu z początku maja za wejściem Austrii do NATO było zaledwie 14 proc. respondentów a 75 proc. była przeciwko. W podobnej sytuacji jest Irlandia, która również nie zamierza ubiegać się o przystąpienie do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Minister Obrony tego państwa zapewnił, że w najbliższym czasie się to nie zmieni. Nadmienił jednak, że w związku z rosyjską inwazją w internecie i mediach coraz częściej widać dyskusję na temat współpracy UE z NATO. Spora część osób uważa, że sprzymierzenie Irlandii z NATO byłoby dużym błędem. Natomiast sondaż z marca pokazał, iż 48 proc. Irlandczyków byłoby za przystąpieniem państwa do NATO.

Malta, Cypr, Szwajcaria — które państwa UE, nie należą do NATO

Innymi z krajów UE, które nie należą do Paktu Północnoatlantyckiego, są: Malta, Cypr oraz Szwajcaria. Jeśli chodzi o Maltę — to sprawa jest oczywista, ponieważ ma wpisaną neutralność do konstytucji. Natomiast sprawa Cypru jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ kraj ten podzielony jest na część grecką i turecką. Turcja nie zgodziłaby się na taki manewr. Oprócz tego część mieszkańców Cypru obwinia Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego za to, że nie zareagowano, gdy Turcja będąca członkiem Sojuszu dokonała inwazji. W Szwajcarii pojawiają się intencję zwiększenia współpracy z NATO i USA. Zapowiedzieli, iż po zakończeniu wojny Rosji z Ukrainą będą dążyć do zacieśnienia więzi z Sojuszem Północnoatlantyckim i USA. Zależy im przede wszystkim na wzmocnieniu swoich zdolności obronnych przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnej neutralności w czasie kryzysu.

Podobne artykuły

2024 © Copyright Country-atlas.com
Informujemy, że strona korzysta z plików cookies - zapoznaj się z polityką prywatności