Będąc mieszkańcem Polski, warto wiedzieć, z jakimi państwami graniczy nasz kraj oraz jak granice te wyglądają. W tym artykule nie tylko poznamy sąsiadów Polski, ale postaramy się przekazać kilka ciekawostek. Omówimy jaką wielkość geograficzną ma każdy z nich oraz ile wynosi liczba ludności u naszych sąsiadów. Polska jak większości z nas wie, posiada 7 sąsiadów. Kim zatem są nasi sąsiedzi?
Co to jest granica państwa?
Według definicji granice państwa oznacza powierzchnia pionowa przechodząca przez linię geograficzną i oddzielająca jedno państwo od drugiego. Rozdzielają one zarówno część powierzchni kuli ziemskiej, jak i przestrzeń powietrzną. W zależności od położenia linii granicznej granice dzieli się na wodne i lądowe oraz sztuczne i naturalne. Poprzez granice sztuczne rozumie się takie, które zostały stworzone przez człowieka. Natomiast granice naturalne to takie, które przyroda stworzyła sama np. góry czy morze.
Najdłuższa i najkrótsza granica Polski
Geografia Polski ogromnie się zmieniła na przestrzeni lat. Obecny kształt naszego państwa został ustalony po zakończeniu II Wojny Światowej, a więc w 1945 r. Łączna granica Polski posiada długość 3511 km, a większość z niej to granice naturalne. Sugerując się definicją Polska, posiada 7 granic z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą, Rosją. Większości z nich jest granicami lądowymi, lecz istnieją również granice rzeczne oraz granica morska. Obecnie Polska posiada siedmiu sąsiadów, ale nie zawsze tak było. Przed rokiem 1989 posiadała ich jedynie trzech, wówczas byli nimi Niemiecka Republika Demokratyczna, Czechosłowacja i Związek Radziecki. Niezależnie od liczby i rodzaju sąsiadujących narodów nasze państwo stara się utrzymywać przyjazne stosunki z każdym z nich. Obecnie najdłuższą granicę z Polską dzieli Republika Czeska - 796 km, a najkrótszą granicą Polski jest granica z Litwą - 104 km.
Sąsiedzi Polski i ich stolice
Pierwszym z sąsiadów są Niemcy (stolica Berlin), z którymi graniczymy od południowej strony i oddzielają nas rzeki Odra oraz Nysa Łużycka. Kraj ten ma dostęp do mórz: Bałtyckiego i Północnego. Zamieszkuje go 80 mln ludzi, czyli ponad 2 razy tyle, co w Polsce. Drugim sąsiadującym państwem są Czechy (stolica Praga), z którymi graniczymy przez Sudety. Republika Czeska jest niewielkim krajem bez dostępu do morza, a jej ludność wynosi 10 mln. Do kolejnego kraju graniczącego z Polską należy Słowacja (stolica Bratysława), która jest najmniejsza ze wszystkich sąsiadów. Mieszka tam 5,5 mln ludzi, z czego połowa na wsi. Piątym sąsiadem jest Ukraina (stolica Kijów), której powierzchnia wynosi dwukrotność Polski, a ludność liczy 45 milionów osób. Białoruś (stolica Mińsk) to jedne z kolejnych państw graniczących, mniejszych od Polski. Nie posiada dostępu do morza i zamieszkuje je około 9,5 mln ludzi. Do północno-wschodnich sąsiadów należy Litwa (stolica Wilna), która ma obszar 5-krotnie mniejszy od Polski. Ostatnim z sąsiadów jest Rosja (stolica Moskwa), będąca największym krajem na świecie.
Waluty sąsiadów Polski
Wybierając się w podróż, do graniczącego z naszym krajem państwa warto zapoznać się z obowiązującą tam walutą. Nie zawsze jest to bowiem euro, które daje nam możliwość swobodnego płacenia w wielu krajach. Planując wycieczkę do Czech, aby zwiedzić piękną Pragę i zabytki należy wziąć ze sobą korony czeskie, którymi zapłacimy wszędzie za zaplanowane zwiedzania i atrakcje. Jeśli wybieramy się na Ukrainę, aby zwiedzić, dawne państwo polskie Lwów musi wymienić złotówki na hrywny. Waluta ta obowiązuje na Ukrainie od 1996 r. Podróżując natomiast do Rosji, trzeba zaopatrzyć się w ruble rosyjskie, zaś jadąc na Białoruś w ruble białoruskie. W pozostałych krajach, czyli Niemczech, Litwie i Słowacji zapłacimy walutą euro.